Projekty domów jednorodzinnych w oparciu o unijne przepisy

Rok 2014 wprowadził chyba najbardziej spektakularną zmianę na rynku budownictwa jednorodzinnego. Zakłada ona brak jakichkolwiek pozwoleń przy budowie domu jednorodzinnego. Taka inwestycja, musi być jednak opatrzona pewnymi standardami. I tak:

  • dom jednorodzinny nie może wybiegać poza obręb działki,
  • nie może być to inwestycja uciążliwa dla mieszkańców (szczególności najbliższych sąsiadów),
  • budowa domu jednorodzinnego musi przebiegać w oparciu o nowe przepisy środowiskowe.

I to właśnie ten ostatni punkt, wprowadził najwięcej zmian przy samej budowie domów jednorodzinnych, a opiera się on, o coraz większe wymogi ekologiczne, które wymaga od nas Unia Europejska.

Budujemy domy jednorodzinne oparte na wskaźnikach EP i (U)

Od 2014 roku, wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym planowaną budowę domu jednorodzinnego. Te ma 14 dni, na wystawienie zaświadczenia o braku sprzeciwu (może się on pojawić tylko gdy nie został zachowany jeden z wyżej wymienionych podpunktów). Wtedy możemy zaczynać swoja inwestycję.

I tu właśnie zaczyna się meritum, gdyż nowe unijne wymagania, nie pozwalają na zbyt wiele swobody w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Co to oznacza dla nas w praktyce? Otóż nic więcej jak, zmniejszenie dwóch wskaźników: EP i (U).

Wskaźnik EP przy budowie domów jednorodzinnych to nic innego jak ilościowa ocena zużycia energii nieodnawialnej. Można to odnieść do 1 m2  powierzchni użytkowej w przeliczeniu na kWh. I tak w 2014 roku wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego musi wynosić nie więcej jak 120kWh/m2. Docelowo, do 2021 roku ma on wynosić nie więcej jak 70kWh/m2.

Współczynnik przenikania ciepła (U) to natomiast moduł który na określić przenikanie ciepła na zewnątrz. Ma to swoje dwie różne strony:

Złą :

  • koszt założenia wydajniejszego systemu izolacji, zwiększy się o 120-140 zł w stosunku do 1 m2. (doszukać się tu można wprawdzie plusów, gdyż producenci systemów izolacyjnych, ze względu na coraz większą konkurencję owe koszty obniżają)

Dobrą:

  • inwestycja ma się zwrócić w ciągu 8-12 lat
  • ubytki ciepła, mają powodować zmniejszenie wahania temperatur wewnątrz obiektu, co ma doprowadzić do lepszego odprowadzania i obiegu ciepła.

Nowe przepisy regulują także sposób instalacji okien czy wentylacji. W przypadku okien, zmiany będą kosmetyczne, gdyż ich producenci już wiele lat temu, dostosowali swoje produkty, do wymogów środowiskowych. Inaczej ma się sprawa z wentylacją. Regulacje dotyczą wszelkich ich modeli, od grawitacyjnych po wywiewną, lub nawiewowo-wywiewną do mechanicznej.

Projekt domu jednorodzinnego a środowisko

Plusów budowy domu jednorodzinnego jak zawsze można dopatrzeć się wielu. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach przy realizowaniu swojego projektu. Jak zawsze z pomocą idą nasi specjaliści, którzy pomogą zarówno przy samej realizacji projektu, jak i przy wszelkich interpretacjach norm i przepisów.

Zajmiemy się Państwa projektem domu jednorodzinnego absolutnie kompleksowo i z pewnością zaspokoimy Państwa potrzeby w tej materii.