Architektura klasyczna czy inaczej „klasyczność” nie oznacza kopiowania stylów z przeszłości (choć na specjalne życzenie jesteśmy w stanie wykonać projekty – kopie i rekonstrukcje budynków historycznych).

Pod sformułowaniem „architektura klasyczna” rozumiemy projektowanie budynków z uwzględnieniem przytoczonych zasad Witruwiusza. Uznanie wartości tradycji, w przypadku architektury klasycznej ,traktujemy jako wyznacznik – motto pracy.

architektura klasycznaSzukając inspiracji w architekturze klasycznej

Pytanie o przeszłość architektury klasycznej, jest równoznaczne z przyszłością. Otóż wzornictwo w tymże budownictwie, możemy znaleźć w:

  • Starożytnej Grecji (okres VI w p.n.e. ),
  • Imperium Rzymskim (V w p.n.e. – II w n.e. ),
  • Barokowej Francji (XVII – XVIII w ),
  • Brytyjskim imperium ( XVI – XVII w),

Zatem jak widać różne okresy i etapy rozwoju cywilizacji wpływały na tę formę architektoniczną. Tu jednak warto się zatrzymać i zadać sobie pytanie czy bogatsi o wiedzę i różne rodzaje tej formy, możemy znaleźć coś konkretnie dla siebie?

Skoro na klasyczności opierano niemal wszelkie rodzaje budowli, od szkół przez teatry po świątynie, to tym bardziej możemy w odniesieniu do nich, znaleźć coś dla Siebie.

Architektura klasyczna – ponadczasowość

Zachowując proporcję przy jednoczesnym inspirowaniu się przeszłością, możemy odnaleźć ten nurt w dzisiejszym świecie. Zaglądając jednak w przeszłość warto wrócić do Polski z okresu świeżo po odzyskaniu niepodległości, gdzie kształt i proporcja, były zachowane w wielu budowlach. Nie tylko tych które powstawały jako budynki użyteczności publicznej, ale także te ‘domki’ czy ‘dworki’ które łączyły architekturę dopiero co rodzącą się dworkową, z stylem klasycznym.

Dziś możemy odnaleźć styl klasyczny w wielu znanych budowlach takich jak:

  • Belweder w Warszawie,
  • Biała fabryka w Łodzi,
  • Łazienki Królewskie,
  • Teatr Wielki w Warszawie.

Architektura klasyczna dla nas

Można, nawet trzeba wzorować się na kimś lub na czymś. Niemal każda osoba, prekursor, czy to jakiegoś nowego przedmiotu, stylu, a nawet szerzej – nurtu, inspirowała się kimś lub czymś. Bez względu na okoliczności, ta inspiracja dawała zalążek ‘nowego’.

Patrząc na definicję architektury klasycznej, też powinniśmy się wzorować – starożytnym Rzymem czy Grecją, ale w tym wypadku słowo ‘wzorować’ powinno się ograniczać do wspomnianej wcześniej inspiracji.

Zachowajmy jednak te, o czym mówią, a co powinno być w przypadku tej formy architektury wyznacznikiem, zasady Witruwiusza:

  • uporządkowanie i proporcja – które zastosowane w Państwa pomysłach będą podkreślały każdy detal wykonanej na obiekcie pracy,
  • wdzięk – jak forma podkreślenia każdego detalu owej pracy
  • symetria – będąca harmonią i współzależnością całości .

Trzymając się tych norm, w oparciu o nutkę realizacji w danym stylu własnych potrzeb, odnajdziemy piękno i głębię architektury klasycznej. Jeśli cenią Państwo umiarkowanie, połączone ze stylem, czy zachowaniem proporcji, ten właśnie styl architektoniczny jest dla Państwa. Nasi architekci pozwolą na realizację każdego z założeń w oparciu o te kryteria.