Modernizm, jako forma architektury nowoczesnej
Zakładając, że położymy się spać kupiwszy wcześniej najnowszy produkt, jakiejś topowej marki, już dnia następnego, tenże produkt, choć nadal nowoczesny, wcale nie musi, a raczej nie będzie tak samo topowy. Sęk w tym, że świat pędzi tak szybko, że coraz wolniej nadążamy za idącymi wraz z nim trendami.
Inaczej ma to się w architekturze nowoczesnej. Tu wyznacznikiem jest słowo, które bez względu na wiek, miejsce, czy żyjące w nim społeczeństwo, ma jedno i to samo znaczenie’ FUNKCJONALNOŚĆ’
Budując:
- dom,
- budynek gospodarczy,
- altanę,
czy inną budowlę powszechnego użytku, powinniśmy się kierować właśnie tą naczelną zasadą funkcjonalności.
Less is more – motto architektury nowoczesnej
Minimalizm w nowoczesnym budownictwie wymogło wiele aspektów takich jak:
- zwiększenie populacji ludzkiej, kosztem zagospodarowania przestrzennego,
- rozwój budownictwa wielorodzinnego (bloki, wieżowce),
- potrzeba maksymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni.
Nie bez przyczyny, ten prąd w architekturze, wymogły względy cywilizacyjne. Wiek XX, który jest uważany za początek rozwoju architektury nowoczesnej, wymógł wyżej wymienione aspekty, nie tyle jako wolę, co potrzebę.
I tu jednak warto wspomnieć, o innym cytacie ‘form wnika z funkcji’ , bo jeśli połączymy ową potrzebę z funkcjonalnością i minimalizmem, uzyskamy dla nas najlepszą i najpraktyczniejszą formę architektury nowoczesnej.
Cechy architektury nowoczesnej
Podsumowując, architekturę nowoczesną powinno cechować przede wszystkim:
- Wielowymiarowa funkcjonalność (zarówna ta w odniesieniu do samej konstrukcji budowli, jak i do położenie i umiejscowienia poszczególnych jej elementów)
- Podejście minimalistyczne (zarówno przy doborze zdobień, jak i przy wykorzystaniu dodatków, zdobień czy nawet umiejscowienia ich)
- Ściśle zdefiniowane funkcje pomieszczenia (każda część domu: taras, pokój, wnęka, czy inne miejsce, ma być nie tylko łatwo dostępne, ale jego zalety, muszą być w pełni wykorzystane.
Dom czy mieszkanie, jest jak sama definicja wskazuje, miejscem wspólnotowym, dlatego jego wykorzystanie musi się odbywać w sposób sprawiedliwy, dla wszystkich osób tam żyjących.
Stosując nowoczesną architekturę
Pamiętajmy o centralnych założeniach tego nurtu. Wiedzmy też, że w przeciwieństwie do innych stylów, nie ma tu do końca jednolitych form czy norm. Można też korzystać w przypadku tejże architektury z każdego dostępnego rodzaju materiału, dlatego tak popularne stały się:
- stal (powszechnie stosowana w XX w. )
- beton (jej rozkwit to epoka socjalizmu masowo stosowany w budowlach)
Nie należy się jednak ograniczać, do tylko tych dwóch surowców. Można a raczej trzeba wykorzystać wszystko co może okazać się praktyczne, gdyż optymalizacja i ekonomizacja wymaga od architektury nowoczesnej takiej właśnie awangardy.
Jednak ta awangarda, musi iść w parze z:
- funkcjonalnością
- minimalizmem
- prostotą
- nowoczesnością ( która, ma być dopełnieniem wyżej wymienionych cech)